Gładź gipsowa – tynki mokre czy suche?

tynki mokre czy suche 150x150 Gładź gipsowa – tynki mokre czy suche?O tym jaką technikę przyjąć przy wykańczaniu ścian często decyduje czas i warunku pogodowe. Jeśli gładź gipsowa będzie nakładana na instalacje metalowa i efekt gładkich powierzchni chcemy uzyskać szybko, najlepiej jest wybrać suche tynki gipsowe. Ta technologia będzie zdecydowanie lepsza jeśli prace murarskie będą wykonywane w zmiennych temperaturach. Suchą zaprawę tynkarską można nanosić w pomieszczeniach, w których temp. nie spada poniżej 5oC. Dodatkowo tynkowanie „na sucho” z użyciem agregatu jest zdecydowanie tańszą i wydajniejszą metodą. Gładź gipsowa nanoszona tą techniką sprawdza się zarówno przy wielkometrażowych powierzchniach przemysłowych, jak i na ścianach niedużych mieszkań. Dzięki czemu dom o powierzchni ok. 100 m kw. można otynkować już w 4 dni. Jednak maszynowe tynki gipsowe, jak każda spoina murarska, ma swój czas wiązania i schnięcia. W okresie letnim, przy stałym wietrzeniu pomieszczenia, gładź gipsowa finalnie zastyga w około 10 dni. I tutaj zaprawa murarska przegrywa z płytami kartonowo – gipsowymi, które są gotowe do nanoszenia powłok malarskich już kilka godzin po montażu. Suche tynki są również polecane w przypadku gdy niemożliwe jest skuwanie ścian ani integracja w ich konstrukcje.


Gładź gipsowa nakładana techniką mokrych tynków jest metodą bardziej wymagającą, gdyż nie można jej stosować w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza przekracza 70%. Zatem jeśli tynk jest na nanoszony w kuchni czy łazience, musi on być odpowiednio zabezpieczony środkami hydrofobowymi. Dobrym rozwiązaniem na podwyższenie stopnia wytrzymałości tynku jest położenie glazury, która skutecznie ochroni powierzchnię ściany przed nadmierną wilgocią. Tynkowanie agregatem „na mokro” wymaga dodatkowo specjalistycznego sprzętu i wykwalifikowanej ekipy, która specjalizuje się w tego typu technologii. Przy tej metodzie gładź gipsowa może być nakładana dopiero po montażu wszelkich instalacji elektrycznych, framug drzwiowych oraz okien. Ważne aby nie rozpoczynać pracy gdy temperatura pomieszczenia spadnie po niżej 10oC. Zaprawę tynkarską, wykorzystywaną przy mechanicznym rozpylaniu uzyskuje się poprzez zmieszanie suchej zaprawy z odpowiednią proporcją wody w agregacie.

Tynkowanie zaczynamy od sufitu i stopniowo przechodzimy na powierzchnię ścian, zaczynać od góry. Stosując automatyczną technikę nakładania tynków, już po upływie 3 godzin powierzchnia jest gotowa do dalszej pracy. Zasada jest jedna: im cieplej tym proces schnięcia następuje szybciej. Należy również pamiętać, że natryskowe nanoszenie mokrych tynków należy wykonywać bez przerw, tak aby nie nakładać kolejnej warstwy na już stwardniałą powierzchnię.

Decydując się na suche tynku warto po ich wyschnięciu zagruntować powierzchnię ścian w celu obniżenia ich higroskopijności i zapobiegnięciu uszkodzeń. Gładź gipsowa nakładana techniką tynków mokrych, po wyschnięciu daje efekt idealnie gładkiej powierzchni, która jest gotowa do malowania czy kładzenia glazury. Tak więc technikę pracy możemy dobrać nie tylko do ilości czasu jaki chcemy przeznaczyć na remont, ale także do umiejętności i możliwości finansowych.

Brak komentarzy do Gładź gipsowa – tynki mokre czy suche?

Skomentuj jako pierwszy

*